[Powrót] Archiwum


Sprawozdanie Prezesa Zarządu PTCHN kadencji 2002 -2004

W skład Zarządu z woli Walnego Zebrania PTCHN w 2002r weszli:

Prezes
dr hab. Piotr Gutowski
Prezes elekt
Prof. Paweł Chęciński
Sekretarz
Prof. Andrzej Dorobisz
Skarbnik
Prof. Wacław Majewski
Członkowie Zarządu
Prof. Arkadiusz Jawień, Prof. Jerzy Michalak, Prof. Marek Motyka

Z zadowoleniem należy stwierdzić, że utworzenie PTCHN bardzo krótko było celem samym w sobie i bardzo szybko nasze Towarzystwo stało się środkiem do rozwiązywania problemów naszego środowiska.

W czasie kadencji Zarząd PTCHN zorganizował dla swoich członków trzy zjazdy:

  w 2002 roku w Kołobrzegu I Zjazd PTCHN, w którym wzięło udział 350 uczestników,
  w Dźwirzynie sympozjum "Implanty w chirurgii naczyń", w którym brało udział 450 uczestników,
  tegoroczny Kongres Polskich Towarzystw Naczyniowych, w którym udział zadeklarowało
    600 uczestników
.

Zorganizowano również w Zakopanem, w listopadzie 2003 r., Konferencję Szkoleniowo-Organizacyjną dla Nadzoru Krajowego ds. chirurgii naczyniowej, na której omawiano sprawy istotne dla chirurgii naczyniowej, na które zazwyczaj brak czasu (specjalizacja, procedury NFZ, organizacja i funkcjonowanie oddziałów chirurgii naczyniowej).

Oprócz organizowania Zjazdów i Sympozjów, Zarząd Towarzystwa aktywnie włączył się w proces tworzenia specjalizacji z zakresu chirurgii naczyniowej, i - co należy podkreślić - przy dobrej współpracy z Konsultantem Krajowym, prof. Mieczysławem Szostkiem. Obecnie w Polsce mamy ponad 200 specjalistów. Gładki przebieg procesu specjalizowania w ramach tzw. szybkiej ścieżki spowodował, że Zarząd Towarzystwa odstąpił od zamiaru certyfikowania umiejętności z zakresu chirurgii naczyniowej.

W obecnej sytuacji można na spokojnie przystąpić do racjonalnego dopracowania specjalizacji z zakresu chirurgii naczyniowej tak, żeby specjalista w tej dziedzinie mógł stawić czoła współczesnym wyzwaniom. W chwili obecnej liczne są głosy o potrzebie "silnego wejścia" chirurgów naczyniowych w działalność endowaskularną. Tkwiąc w obecnym sytemie szkolenia chirurgów naczyniowych, w którym problematyka endowaskularna jest potraktowana marginalnie, podajemy w pewnym sensie swoją głowę na tacy, oddając pola innym specjalnościom, niejednokrotnie mniej predystynowanym i kompetentnym w tej mierze. Nie może być tak, że młody lekarz pragnący zostać chirurgiem naczyniowym, najlepsze swoje lata po ukończeniu studiów jest zmuszony poświęcić chirurgii wisceralnej, całą energię życiową zużywając na wyoperowanie niemożliwego do wykonania katalogu zabiegów wymaganych w chirurgii ogólnej. Chirurgia naczyniowa i endowaskularna jest obecnie dziedziną tak szeroką, że jeśli mamy konkurować z innymi specjalnościami - nie można udawać, że miesięczna praktyka w zakładzie radiologii interwencyjnej nas do tego upoważnia. Uważam, że program specjalizacji z chirurgii naczyniowej już od momentu ukończenia stażu przez młodego lekarza powinien być całkowicie zmieniony. Niewątpliwie, chirurgia ogólna w zakresie tego szkolenia powinna mieć istotną rolę, ale równie duży nacisk powinien być położony na chirurgię naczyniową i endowaskularną.

Prowadzenie działalności statutowej Towarzystwa wymagało środków finansowych, które pochodziły ze składek członkowskich, wpłat członków wspierających - firm, oraz z opłat partycypacyjnych firm biorących udział w Zjazdach. Zarząd nie ubiegał się o wsparcie finansowe ze strony Państwa ani agend rządowych, KBN, itp. Do prowadzenia rachunkowości, bilansów oraz sprawozdań sądowych i skarbowych zawarto umowę z biurem rachunkowym. Bilans działalności był corocznie składany w KRS. Zarząd nie zabiegał w sposób szczególny o generowanie nadwyżki. Założeniem każdego ze Zjazdów było bilansowanie przychodów i wydatków.

W wyniku działań Zarządu na koncie Towarzystwa została wygenerowana jednak pewna nadwyżka, która umożliwiła Zarządowi prowadzenie przychylnej i przyjaznej dla członków Towarzystwa formy organizacji zjazdów. Zrezygnowano z wcześniejszego pobierania opłat od uczestników zjazdów. Z posiadanych środków Zarząd pokrywał wymagane przy organizacji zjazdów przedpłaty w wysokości 30% przewidywanych kosztów. Takie posunięcie było możliwe dzięki posiadanej wspomnianej wcześniej nadwyżce (w lutym 2004 ok. 140.000 zł). Możliwe stało się również pokrycie kosztów uczestnictwa lekarzom zza wschodniej granicy, jak również udzielanie zniżek młodym lekarzom i biorącym udział w zjazdach studentom medycyny. W obecnie odbywajacym się Kongresie zwolniono z kosztów uczestnictwa 11 młodych lekarzy (angiologów, chirurgów, radiologów interwencyjnych).

Z wieloma pytaniami spotkała się formuła obecnego Kongresu, wspólnego dla chirurgów naczyniowych, angiologów, radiologów interwencyjnych. Biorąc pod uwagę obecne trendy leczenia chorób naczyń oraz ogromny postęp jaki się dokonuje na tym polu, uważam że ten kierunek jest słuszny. Z pokorą przyznaje się, że zainteresowanie Kongresem znacznie przekroczyło przewidywaną przez Zarząd PTCHN liczbę uczestników, ale jest to z drugiej strony najlepszym potwierdzeniem słuszności podjętej decyzji. Wspólna organizacja Zjazdu przez kilka Towarzystw stwarza wiele problemów organizacyjnych, przy czym najwięcej zgryzot przysporzyła nam sprawa wyboru prac naukowych oraz formuła działania komitetu naukowego. Zarząd PTCHN jest w pełni świadom potrzeby usprawnienia tego systemu, o ile w przyszłości będziemy nadal organizować wspólne z angiologami i radiologami interwencyjnymi spotkania.

Zarząd PTCHN, na wspólnym spotkaniu Zarządów PTCHN i PTA we Wrocławiu, udzielił poparcia na stanowisko Redaktora Naczelnego Acta Angiologica, organu obu Towarzystw, Profesorowi Arkadiuszowi Jawieniowi. Należy podkreślić, że współpraca z Acta Angiologica Zarządu PTCHN układa się bardzo dobrze i dzięki publikowaniu na łamach czasopisma prac zakwalifikowanych do wygłoszenia na naszych zjazdach, umożliwia podniesienie rangi naukowej tych wydarzeń. Z drugiej strony posiadanie zaplecza w postaci PTCHN przez Acta Angiologica znacznie zwiększa możliwości tego czasopisma.

Strona internetowa Towarzystwa (www.PTCHN.republika.pl) działa nieźle, aczkolwiek nie doskonale i w przyszłości należy zwiększyć częstotliwość aktualizacji.

W zamierzeniach na przyszłość należy wspomnieć, że obecny Zarząd PTCHN poczynił niezbędne uzgodnienia na przyszłoroczne sympozjum, które odbędzie się w Zakopanem, w hotelu Belvedere, w dniach 22-24 kwietnia 2005.

W trakcie obecnej kadencji kwestie organizacyjne młodego Towarzystwa wysuwały się na plan pierwszy, obecnie mając to za sobą można odważniej zacząć działać na niwie międzynarodowej.

Podsumowując, PTCHN jest obecnie prężnym Towarzystwem o dużym potencjale, posiadającym ponad 300 członków, liczącym się w kraju, posiadającym dobrze ustawione kwestie finansowania działalności statutowej, posiadającym liczące się, stale zwyżkujące czasopismo oraz jasno sprecyzowane plany na przyszłość. W chwili obecnej PTCHN ma wystarczające możliwości, aby stanowić oparcie dla Konsultanta Krajowego oraz zespołu konsultantów wojewódzkich, dla naszego przedstawiciela przy ESVS. Zatomizowanie różnych istotnych elementów środowiska chirurgii naczyniowej obniża nasze możliwości w działaniach w Kraju i za granicą.

Mając na uwadze przytoczone argumenty zwracam się do Walnego Zgromadzenia PTCHN o:

     1. Zaakceptowanie proponowanych przez Zarząd zmian w statucie
     2. Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi

Prezes PTCHN kadencji 2002-2004
Dr hab. Piotr Gutowski

Do góry