[Powrót] Archiwum


Sprawozdanie z Zebrania Walnego członków
Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej,
odbytego w trakcie I Zjazdu Towarzystwa w Kołobrzegu
w dniach 26-28.04.2002 r.

Zebranie odbyło się w dniu 27.04.2002 r. według następującego programu:

1. Przywitanie uczestników przez Prezesa PTCHN dr hab. Piotra Gutowskiego.
2.
Przyjęcie porządku obrad.
3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
4.
Wręczenie dyplomów Honorowego Członka PTCHN.
5. Informacja Prezesa PTCHN o dotychczasowych pracach Zarządu.
6.
Propozycja podjęcia uchwały o częstotliwości Zjazdów PTCHN oraz kadencji Zarządu PTCHN.
    Referujący: dr hab. Paweł Chęciński.
7. Informacja o stanie prac nad specjalizacją z chirurgii naczyniowej.
    Referujący: prof. dr hab. Mieczysław Szostek.

8.
Przyjęcie formuły certyfikatu PTCHN potwierdzającego kwalifikacje w zakresie chirurgii naczyniowej.
    Referujący: dr hab. Piotr Gutowski.
9. Informacja o wysokości składek członkowskich.
    Referujący: prof. dr hab. Wacław Majewski.

10.
Informacja o POLVASC.
      Referujący: prof. dr hab. Arkadiusz Jawień.
11. Wolne wnioski.
12.
Zamknięcie zgromadzenia.

Na wstępie Prezes Towarzystwa wygłosił przemówienie powitalne a jednocześnie wyjaśniające okoliczności powstania PTChN oraz jego cele.

Informacja
Prezesa dr hab. Piotra Gutowskiego o pracy Zarządu PTCHN
w okresie od 17 marca 2001 do 27 kwietnia 2002

    Szanowni Państwo
   
 
   Powodem powstania Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej była konieczność stworzenia reprezentacji chirurgów naczyniowych na forum krajowym i zagranicznym. Środowisko chirurgów naczyniowych stało się na tyle liczne i świadome własnych nierozwiązanych problemów, że powstanie Towarzystwa było nieuniknione.
Pierwsze spotkanie inicjujące powstanie PTCHN odbyło się 15 października 2000r. w Warszawie. Na spotkaniu tym, w trakcie dyskusji, grupa założycieli dopracowała i poprawiła przedstawiony przez dr hab. Piotra Gutowskiego statut.

    Członkami Założycielami Towarzystwa są:
dr hab. Andrzej Cencora, dr hab. Paweł Chęciński, prof. Lech Cierpka, dr hab. Piotr Ciostek, dr hab. Andrzej Dorobisz, prof. Stanisław Głowiński, dr hab. Piotr Gutowski, prof. Arkadiusz Jawień, dr hab. Roman Jaworski, dr hab. Waldemar Kostewicz, dr n. med. Maciej Kielar, prof. Zygmunt Mackiewicz, prof. Wacław Majewski, prof. Jerzy Michalak, dr hab. Stanisław Molski, prof. Marek Motyka, dr n. med. Piotr Myrcha, dr hab. Zbigniew Rybak, dr hab. Ryszard Staniszewski, prof. Walerian Staszkiewicz, prof. Jacek Szmidt, prof. Grzegorz Szumiłowicz, dr hab. Maciej Zaniewski, prof. Stanisław Zapalski, prof. Krzysztof Ziaja.
   
Działając w imieniu ww. osób zostałem razem z dr hab. Pawłem Chęcińskim i prof. Grzegorzem Szumiłowiczem, upoważniony do zarejestrowania w Sądzie w Szczecinie (później - Krajowy Rejestr Sądowy) Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Po skompletowaniu i złożeniu stosownej dokumentacji - i złożeniu dodatkowych wyjaśnień - w lutym 2001 roku doszło do rejestracji PTCHN.

Następnym krokiem było zebranie walne członków założycieli, które odbyło się w Poznaniu 17 marca 2001r. W trakcie zebrania wyłoniono Zarząd w następującym składzie:
    Prezes dr hab. Piotr Gutowski,
    Prezes elekt dr hab. Paweł Chęciński,
    Sekretarz dr hab. Andrzej Dorobisz,
    Skarbnik prof. Wacław Majewski
.


Członkowie zarządu:
prof. Arkadiusz Jawień, prof. Jerzy Michalak, prof. Marek Motyka
.

Komisja rewizyjna w składzie:
dr hab. Stanisław Molski, dr hab Ryszard Staniszewski, prof Roman Jaworski.

Sąd Koleżeński:
prof. Grzegorz Szumiłowicz, prof. Stanisław Zapalski.

    Należy wspomnieć, że w zebraniu uczestniczył, ówczesny Konsultant Krajowy ds. Chirurgii Naczyniowej prof. Wojciech Noszczyk.

Następne działania Zarządu polegały na rozpropagowaniu obecności Towarzystwa w środowisku chirurgów naczyniowych. W okresie tym stopniowo przybywało członków tak, że w lipcu 2001 r. w Towarzystwie było ich już 130. Należy też odnotować znaczne zainteresowanie firm członkostwem wspierającym. Obecnie Towarzystwo posiada dziewięciu członków wspierających - głównych sponsorów, tj. firmy: Schwarz-Pharma, Aventis, Servier, Sanofi, Tricomed, Boston-Scientific, Novo-Nordisk, Braun, Hexal. Kolejne prace Zarządu to ustalenie siedziby, opracowanie logo, zorganizowanie sekretariatu Towarzystwa, założenie kont, podpisanie umów na prowadzenie księgowości, założenie strony internetowej oraz podjęcie działań organizacyjnych Zjazdu w Kołobrzegu. Najbardziej kłopotliwe okazało się opracowanie właściwej formuły Zjazdu. Mając na uwadze wolę profesora Grzegorza Szumiłowicza, podjęliśmy starania organizacji Zjazdu PTCHN oraz Zjazdu Torako- Kardiochirurgów osobno, ale tak żeby było możliwe odbycie wspólnego zebrania Sekcji Chirurgii Klatki Piersiowej i Naczyń TCHP, które miało zakończyć pewien etap w dziejach tych dyscyplin w Polsce. Formułę taką umożliwiało zorganizowanie Zjazdów ww. Towarzystw w Kołobrzegu i pobliskim Dźwirzynie. Jednakże jesienią 2001 r. Torako-Kardiochirurdzy zdecydowali, że ich Zjazd odbędzie się w Szczecinie, co automatycznie wykluczało odbycie wspólnego zebrania Sekcji. Dalsze prace organizacyjne Zjazdu w Kołobrzegu przebiegały w gronie chirurgów naczyniowych. Wpłynęło to na zmianę programu Zjazdu, co było widoczne w rozsyłanych programach.
   
    W styczniu 2002 roku Zarząd podjął ostateczną decyzję dotyczącą wyboru organu Towarzystwa, wybrano "Acta Angiologica" wydawane przez oficynę Via Medica.
    PTCHN podjęło również starania wyjaśnienia dziwnej sytuacji, jaka zaistniała wokół specjalizacji z Chirurgii Naczyniowej, polegającej na tym, że w trzecim roku istnienia osobnej specjalizacji nie udało się rozpocząć programu specjalizacyjnego. Prezes PTCHN brał udział w spotkaniu z ministrem zdrowia, który również wyraził zdziwienie brakiem postępu na tym polu. Dyrektorzy stosownych departamentów Ministerstwa, kilkakrotnie odpowiadali na moje pytania dotyczące ww. kwestii, utwierdzając mnie w poprawności interpretacji przepisów. Należy dodać, że w podejściu do specjalizacji zarysowały się znaczne różnice poglądów pomiędzy ówczesnym Konsultantem Krajowym d.s. Chirurgii Naczyń a Prezesem PTCHN. Jako odpowiedź na sposób wprowadzania programu specjalizacyjnego, PTCHN chce zaproponować Certyfikat PTCHN, będący oficjalnym poświadczeniem nabytych kwalifikacji z zakresu chirurgii naczyniowej.
       
    Obecnie Towarzystwo liczy 229 członków, jest postrzegane jako reprezentatywne dla środowiska przez MZiOS oraz przez Polskie i Zagraniczne Towarzystwa Naukowe, jest atrakcyjnym partnerem dla firm wspierających. Statut i dotychczasowe posunięcia organizacyjne gwarantują nam stabilne podstawy do dalszego działania. W przyszłości Zarząd PTCHN chce się skupić na silniejszym zaakcentowaniu obecności Towarzystwa na arenie międzynarodowej. Pragniemy kontynuować starania o właściwą formę prowadzenia specjalizacji. Mamy w planie organizowanie zjazdów i sympozjów w szczególnie atrakcyjnych miejscach w Polsce i za granicą. Planujemy nawiązać bliższą współpracę z radiologami interwencyjnymi, angiologami. Ranga Towarzystwa jest zależna nie tylko od ilości członków, od wartości wydawanego czasopisma, ale również od dynamicznego działania Zarządu od podejmowania działań w interesie całego środowiska, jak również identyfikacji członków z Towarzystwem.

Prezes PTCHN dr hab. Piotr Gutowski


    Następnie w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęto porządek obrad oraz wybrano Komisję Skrutacyjną, w skład której weszli koledzy: dr Turowski oraz dr Kaseja. Skład Komisji został zatwierdzony w głosowaniu jawnym jednogłośnie. Komisja dokonała obliczeń stwierdzając, że w Zebraniu uczestniczy 115 członków Towarzystwa i jest ono ważne.
Kolejnym podniosłym punktem programu Zgromadzenia było wręczenie czterem członkom Towarzystwa Złotych Odznak Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Zarząd postanowił wręczyć je powszechnie szanowanym i godnym szacunku chirurgom, od wielu lat tworzącym chirurgię naczyniową w Polsce, zasłużonym nauczycielom a jednocześnie stale reprezentującym na najwyższym poziomie naszą społeczność poza granicami kraju. Odznakę otrzymali profesorowie: Stanisław Głowiński, Zygmunt Mackiewicz (odebrał ją osobiście w dniu następnym), Grzegorz Szumiłowicz oraz Stanisław Zapalski.

W dalszej części obrad Prezes przedstawił informacje na temat dotychczasowych prac Zarządu. Na wstępie przestawił członków założycieli, historię powstania i rejestracji Towarzystwa (stworzenia statutu oraz kolejne etapy rejestracji sądowej, którą przeprowadzono w Szczecinie).

W dniu 18.04.2001 w Poznaniu, na pierwszym zebraniu członków Towarzystwa dokonano wyboru Zarządu, w skład którego weszli:
Prezes - dr hab. med. Piotr Gutowski,
prezes elekt - dr hab. med. Paweł Chęciński,
sekretarz - dr hab. med. Andrzej T. Dorobisz,
skarbnik - prof. dr hab. med. Wacław Majewski,
oraz członkowie: prof. dr hab. med. Arkadiusz Jawień, Jerzy Michalak, Marek Motyka
.

Komisja Rewizyjna została wybrana w następującym składzie:
dr hab. Stanisław Molski, dr hab Ryszard Staniszewski, prof. Roman Jaworski.

Do Sądu Koleżeńskiego wybrano:
prof. dr hab. med. Stanisława Zapalskiego, prof. dr.hab. Grzegorza Szumiłowicza.

Następnie zabrał głos Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów prof. dr hab. Zbigniew Gruca. Na wstępie Prezes pogratulował utworzenia Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, podkreślając konieczność tworzenia towarzystw naukowych oraz ich rolę w podnoszeniu wiedzy w zakresie własnych specjalizacji. Uważa on, że z formalnego punktu widzenia, decyzja dotycząca dalszego istnienia Sekcji Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Naczyń PTCh należy wyłącznie do członków tej Sekcji a ewentualne rozwiązanie jej leży w kompetencji Zarządu TCHP. Wynika to ze statutu - pkt. 5 paragraf 28, który podejmuje problem decyzji o powoływaniu i rozwiązywaniu Sekcji. Z tego punktu widzenia nie widzi on większych problemów prawnych. Prof. Gruca podkreślił konieczność dalszej współpracy naukowej z TCHP, która może odbywać się na dwóch płaszczyznach:
- członkowie PTChN nadal pozostają członkami TCHP,
- można również skorzystać z członkostwa zbiorowego, podobnie jak towarzystwo naukowe neurochirurgów.
Prof. Zbigniew Gruca uznał fakt powstania PTChN za tym bardziej właściwy, że jednocześnie powstaje Polskie Towarzystwo Chirurgów Serca i Klatki Piersiowej (obradujące w tym samym czasie w Szczecinie). Wyraził aprobatę dla rozwiązania Sekcji pod warunkiem, że taki wniosek zostanie przedstawiony przez prof. G. Szumiłowicza do Zarządu TCHP. Podsumowując, prof. Zbigniew Gruca, jako PrezesTCHP, wyraził chęć współpracy i zaprosił członków Towarzystwa na kolejny zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgów, który odbędzie się w 2003 r. w Gdańsku. Zaproponował jednocześnie aby wybrany przedstawiciel wygłosił referat w sesji postępy chirurgii, a samemu Towarzystwu złożył życzenia dynamicznego rozwoju, owocnej pracy dla dobra chorego. W piątym punkcie obrad dr hab. Paweł Chęciński zaproponował, aby zjazdy PTChN odbywały się co dwa lata naprzemiennie ze zjazdami TChP. Wnioskował o uznanie dzisiejszego zjazdu za początek działania Zarządu i Prezesa, które trwałoby od tej chwili dwa lata. Motywował to (w razie braku akceptacji) koniecznością zwoływania Walnych Zgromadzeń w przerwach pomiędzy zjazdami a tym samym powstaniem znacznych problemów z uzyskaniem obecności członków w kolejnych wyborach. W dyskusji zabrało głos szereg członków Towarzystwa popierając propozycję, a podsumował ją prof. Jacek Szmidt uznając wniosek jako jedyny logiczny.

Odbyło się głosowanie nad wnioskiem, aby Pierwszy Zjazd uznać za datę wyboru i podjęcia pracy wcześniej wybranego Zarządu, którego kadencja upłynie w 2004 roku.

Wyniki głosowania:
          uprawnionych do głosowania - 115,
          za przyjęciem wniosku - 110,
          przeciw - 0,
          wstrzymało się - 5 członków.

    Prof. dr hab. Mieczysław Szostek nie mógł osobiście w tym dniu uczestniczyć w zebraniu, w tej sytuacji upoważnił prof. Arkadiusza Jawienia do przedstawienia stanu prac nad specjalizacją z chirurgii naczyniowej. Stwierdził on, że zostały określone kryteria przebiegu specjalizacji, ilości i jakości zabiegów, które należy wykonać oraz trybu uzyskania specjalizacji. Jednak niekorzystny jest brak w dalszym ciągu przepisów wykonawczych, zwłaszcza że nie podjęta została decyzja o tzw. opcji zerowej, nadająca tytuł specjalisty, pierwszej grupie chirurgów naczyniowych, którzy w dalszym etapie podjęliby szkolenie i egzaminowanie kolejnych grup specjalizujących się. Wypowiedź uzupełnił prof. Walerian Staszkiewicz wykazując przede wszystkim niespójność uchwał i brak możliwości uczynienia pierwszego kroku. Przez Ministerstwo Zdrowia są obiecane szybkie decyzje prowadzące do wprowadzenia opcji zerowej i być może sprawa specjalizacji wyjdzie z dotychczasowego impasu.

    W kolejnym punkcie programu dr hab. P. Gutowski podjął problem stworzenia certyfikatu dla chirurgów z zakresu chirurgii naczyniowej. Certyfikat ten upoważniałby do wykonywania zabiegów naczyniowych. Certyfikat byłby pomocny w podejmowaniu rozmów z Kasami Chorych a przyznawałaby go kapituła składającą się z Honorowych Członków oraz Prezesa Towarzystwa. W odpowiedzi zabrał głos prof. K. Ziaja stwierdzając, że certyfikat w chwili obecnej nie ma znaczenia, ponieważ obecna sytuacja prawna nie upoważnia do wydawania go. W związku z tym nie byłby on istotny zarówno w przyznawaniu praw do wykonywania procedur naczyniowych jak i w rozmowach z Kasami Chorych. Prof. W. Staszkiewicz poinformował, że przypuszczalnie za dwa tygodnie odbędzie się debata sejmowa na temat różnego rodzaju certyfikatów, czemu miałyby one służyć i jaka byłaby ich ranga. Uważa, że w chwili obecnej certyfikat, tak jak Egzamin Europejski, nie będzie respektowany tak w kraju jak i za granicą.

Odbyło się głosowanie nad wnioskiem dr hab. P.Gutowskiego. Wyniki głosowania:
          uprawnionych do głosowania - 114,
          za przyjęciem wniosku -106,
          przeciw - 0,
          wstrzymało się - 8 członków.

Prof. J. Szmidt zabrał głos uważając, że mimo braku osadzeń prawnych jest to istotne i formalnie prawne głosowanie nad bardzo ważnym problemem. W dalszej części Zgromadzenia skarbnik Towarzystwa prof. W. Majewski zaproponował wysokość składek. Wynosiłaby ona dla pełnego członka 50 PLN, dla młodych lekarzy specjalizujących się oraz dla młodych lekarzy do 40-tego roku życia - 25 PLN. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem skarbnika.

Wyniki głosowania:
          uprawnionych do głosowania - 114,
          za przyjęciem wniosku -114,
          przeciw - 0,
          wstrzymało się - 0 członków.

    Prof. A. Jawień przedstawił propozycje POLVASC-u, czyli programu monitorującego chorych leczonych operacyjnie z przyczyn naczyniowych w Polsce. Program obejmowałby również wczesne i odległe wyniki leczenia, rodzaje zabiegów operacyjnych. Przedstawiałby się on w formie stosunkowo prostej ankiety wypełnianej przez lekarzy leczących w oddziałach a następnie w poradniach chirurgii naczyń. Zbierane byłyby one w Ośrodku Monitorowania Jakości i ogłaszane rokrocznie. Prof. K. Ziaja i prof. J. Szmidt zabrali głos, stwierdzając, że w chwili obecnej wprowadzenie programu nie ma szans powodzenia z powodu zbyt małej komputeryzacji kraju oraz braku kompatybilności programów komputerowych używanych w poszczególnych szpitalach. Wprowadziłby on, zwłaszcza w ośrodkach przeprowadzających dużą ilość zabiegów, obciążającą i trudną do wykonania pracę. Dodatkowo na znaczne trudności natrafiłoby uzyskanie wiadomości o dalszych losach chorego. Tak więc, zdaniem obu mówców, obecnie nie ma możliwości realizacji programu.

    W wolnych wnioskach poprosił o głos prof. dr hab. Grzegorz Szumiłowicz. W krótkim wystąpieniu przedstawił sytuację jaką zastał, obejmując funkcję przewodniczącego Sekcji Chirurgii Klatki Piersiowej Serca i Naczyń TCHP. Podał przyczyny z powodu których nie doszło do Zebrania Walnego członków Sekcji Chirurgii Klatki Piersiowej Serca i Naczyń:
- powstanie dwóch nowych Towarzystw naukowych,
- brak zainteresowania Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów takim spotkaniem,
- brak możliwości lub brak zainteresowania Zarządu Głównego TCHP finansowym wsparciem działalności "swojej" sekcji.

W dalszej części tego punktu, prof. A. Jawień, jako Redaktor Naczelny Acta Angiologica, przedstawił obecną sytuację oficjalnego pisma Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Pismo zostało wykupione od wrocławskiego wydawnictwa Volumed i od roku wydawane jest jako kwartalnik przez gdańska oficynę VIA MEDICA, która obecnie zapewnia ciągłość wydawniczą. Dzięki reorganizacji stało się pismem Towarzystwa Angiologicznego, radiologów interwencyjnych oraz naszego Towarzystwa - zapewnia to stały dopływ artykułów, możliwość wyboru ich oraz zachowania odpowiedniego poziomu naukowego. Warunki te, wraz z nową formą czasopisma, umożliwią w krótkim czasie podwyższenie punktacji pisma, a tym samym zachęcą badaczy do drukowania w nim swoich prac.

Powołani zostali trzej zastępcy Redaktora Naczelnego odpowiadający za poszczególne dziedziny: prof. dr hab. Aldona Dembińska-Kieć (angiologia), prof. dr hab. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska (radiologia interwencyjna), dr hab. Andrzej T. Dorobisz (chirurgia naczyniowa).

Kolejną dobrą wiadomością jest opłacenie przez firmę SERVIER całorocznego abonamentu pisma dla członków Towarzystwa.

Sekretarz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej
Dr hab.med. Andrzej Tadeusz Dorobisz

Do góry