Archiwum

Informacja

w sprawie składania wniosków o uznanie dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego lekarza za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu właściwej specjalizacji i dopuszczenia lekarza do egzaminu państwowego w dziedzinach, w których dotychczasowe przepisy nie przewidywały uzyskania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty

Na podstawie §37 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. W sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz. U. Nr 83, poz. 905 i Nr 148, poz. 1661) - konsultant krajowy za pośrednictwem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, może wystąpić do Ministra Zdrowia o uznanie dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu właściwej specjalizacji i dopuszczenie tego lekarza do egzaminu państwowego.

Minister Zdrowia, na wniosek Dyrektora Centrum, sporządzony na podstawie opinii powołanego przez niego zespołu, w skład którego wchodzą: konsultant krajowy oraz dwóch lekarzy posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinach pokrewnych, może uznać dotychczasowy dorobek naukowy i zawodowy lekarza za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu specjalizacji i podjąć decyzję o dopuszczeniu tego lekarza do egzaminu państwowego, którego termin i formę określa na podstawie wniosku komisji egzaminacyjnej, o której mowa poniżej, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich.

Dla przeprowadzenia egzaminu państwowego Minister Zdrowia powołuje komisję egzaminacyjną spośród osób zaproponowanych przez Krajową Radę Egzaminów Lekarskich, w skład komisji wchodzą lekarze posiadający tytuł specjalisty w dziedzinach pokrewnych:

     konsultant krajowy właściwy dla danej dziedziny medycyny lub jego przedstawiciel,
     dwaj lekarze posiadający stopień naukowy doktora habilitowanego,
     przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dopuszczenie do egzaminu w powyższym trybie może nastąpić do dnia 31 grudnia 2002 r.

Powyższy tryb postępowania dotyczy specjalności:

1. Podstawowe dziedziny medycyny:

     genetyka kliniczna,
     onkologia kliniczna,
     medycyna ratunkowa,
     zdrowie publiczne.

2. Szczegółowe dziedziny medycyny:

     angiologia,
     immunologia kliniczna,
     chirurgia naczyniowa,
     kardiologia dziecięca,
     medycyna paliatywna,
     medycyna transportu,
     onkologia i hematologia dziecięca,
     transplantologia kliniczna.

DYREKTOR
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Prof. dr hab. Walerian Staszkiewicz

 

Informacja Prezesa PTCHN
o przebiegu specjalizacji tzw. "szybkiej ścieżki" z zakresu Chirurgii Naczyniowej

W maju 2002 pierwsza grupa ok. 20 chirurgów przystąpiła do egzaminu (profesorskiego). W większości byli to wieloletni kierownicy klinik, konsultanci wojewódzcy i inni zaproponowani przez prof. Wojciecha Noszczyka poprzedniego Konsultanta Krajowego.

Na spotkaniu konsultantów wojewódzkich d.s. chirurgii naczyniowej w czerwcu i w lipcu  2002 z Konsultantem Krajowym ds. Chirurgii Naczyniowej Prof. Mieczysławem Szostkiem ustalono, że obecnie w Polsce praktykuje ok.100 chirurgów spełniających wszelkie wymagania stawiane chirurgom naczyniowym. Natomiast docelowo w Polsce powinno być 300 chirurgów naczyniowych.

Trudno było ustalić ścisłe i sprawiedliwe kryteria kwalifikujące do grupy z tzw. szybkiej ścieżki. Za najbardziej wiarygodne uznane zostało:

     wykonanie 300 zabiegów na układzie tętniczym podczas ostatnich 6 lat,
    
posiadanie IIo z chirurgii ogólnej (wymóg formalny),
    
publikacje z zakresu chirurgii naczyniowej.

Konsultant Krajowy przy wyłanianiu tej grupy oparł się na rozeznaniu poszczególnych konsultantów wojewódzkich. Należy dodać, że w przypadku zaistnienia wątpliwości część chirurgów została zobowiązana do przedstawienia kserokopii protokółów operacyjnych.

Podstawa prawna do przeprowadzenia egzaminu pierwszej i następnych grup specjalistów chirurgii naczyniowej jest taka sama, (§37 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. W sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz. U. Nr 83, poz. 905 i Nr 148, poz. 1661).

W rozporządzeniu tym nie ma limitów liczby specjalistów, ale trzeba przyznać, że 100 specjalistów na początek, zaproponowanych przez Konsultanta Krajowego Prof. Mieczysława Szostka, pozwoli normalnie rozwijać się tej specjalności,   a zarazem pozwoli uzyskać akredytację do prowadzenia szkolenia poszczególnym ośrodkom (wymóg co najmniej 2 specjalistów w jednym ośrodku).

W związku z uzyskaniem konsensu dot. początkowej liczby specjalistów, działania mające na celu certyfikację chirurgów naczyniowych przez PTCHN zostały wstrzymane.

Prezes PTCHN
dr hab. Piotr Gutowski

Do góry